ABDURRAHMAN
TATLICI KİMDİR

1910 yılında Isparta Şarkikaraağaç’ta dünyaya gelen Hattat Abdülkadir oğlu Abdurrahman, küçük yaşta ailesini kaybettikten sonra 1921 yılında kalitesi ve doğallığı ile kendisinden uzun yıllar söz ettirecek meslek hayatına helvacı çırağı olarak başlamıştır.

Beş yıl süren çıraklık ile başlayan çalışmanın ardından 1926 yılında ismini cesareti, dürüstlüğü, ve yardımseverliği ile hatırlatacak hayatını ve ticari faaliyetlerini devam ettirmek üzere Konya’nın Beyşehir ilçesine gelir ve ilk helva imalathanesini faaliyete geçirir. Kalitesi ile kısa zamanda beğenilen ve takdir edilen ürünleri sayesinde Tatlıcı unvanı ile anılması, hakkıyla elde edilen bir soyadını da beraberinde getirmiştir. Yapmış olduğu bu tatlı iş ile Tatlıcı soyadı gelecek nesillere de ayrı bir hizmet yolunun da ilk habercisi olmuştur.

1940’lar Ankara ;

Beyşehir’de başlayan ilk ticari faaliyetlerini 1944 yılından itibaren Ankara’da devam etmeye karar veren Abdurrahman Tatlıcı için bu yıllar ikinci milad dönemi olmuştur. Yeni kurulacak imalathane için en uygun mekan araştırması yaklaşık bir yıl sürmüştür.

1945 yılında Ankara Mamak’ta su ile çalışan bir un değirmeni satın alan Abdurrahman Tatlıcı uzun çalışmalar neticesinde yeni imalathanesini tahin ve helva üretimi için uygun hale getirir.

1946 yılında zamanın şartlarına göre Ankara’da 500 m lik modern bir fabrika açar. Mamak’ta başlayan ticari faaliyetler neticesinde kaliteden ödün verilmeden yapılan helva ve tahin üretimi pazar payının da büyümesini beraberinde getirmiştir. Hızla büyüyen pazar payı, kurulan tesis kapasitesinin üstünde olunca yine o yılların ticaret merkezi kabul edilen Saman pazarında 3 katlı yeni bir tesisin kurulmasına vesile olmuştur.